Zagrebu je 15. svibnja 2017. u Auli Sveučilišta u Zagrebu održana 32. godišnja (izborna) skupština Akademije tehničkih znanosti Hrvatske (HATZ). Skupštini su, uz članstvo Akademije, prisustvovali i brojni ugledni gosti iz znanosti, kulture, gospodarstva i državne uprave.

Izabrana je Uprava Akademije za mandat 2017-2021., u sastavu:

  1. Prof. dr. sc. Vladimir Andročec, predsjednik Akademije
  2. Prof. dr. sc. Zdravko Terze, dopredsjednik Akademije
  3. Prof. dr. sc. Dubravko Rogale, dopredsjednik Akademije
  4. Prof. dr. sc. Nediljka Gaurina-Međimurec, glavna tajnica Akademije
  5. Prof. dr. sc. Slavko Krajcar, peti član Uprave Akademije

 

Na Skupštini su potvrđeni čelnici odjela, odbora i centara Akademije u mandatu 2017-2021.:

 

ODJEL VODSTVO ODJELA
1. Odjel arhitekture i urbanizma Tajnik: doc. dr. sc. Zoran Veršić

Zamjenik tajnika: prof. dr. sc. Bojan Baletić

2. Odjel bioprocesnog inženjerstva Tajnica: prof. dr. sc. Jagoda Šušković

Zamjenik tajnice: prof. dr. sc. Drago Šubarić  

 

3. Odjel elektreotehnike i elektronike Tajnik: izv. prof. dr. sc. Mario Vražić

Zamjenik tajnika: prof. dr. sc. Ivica Pavić

4. Odjel energijskih sustava Tajnik: prof. dr. sc. Neven Duić

Zamjenik tajnika: prof.dr.sc. Željko Tomšić

5. Odjel građevinarstva i geodezije Tajnik: prof. dr. sc. Saša Meho Kovačević

Zamjenik tajnika: prof. dr. sc. Damir Medak

6. Odjel grafičkog inženjerstva Tajnik: prof. dr. sc. Klaudio Pap

Zamjenik tajnika: prof. dr. sc. Darko Agić

7. Odjel informacijskih sustava Tajnik: prof. dr. sc. Sven Lončarić

Zamjenik: prof. dr. sc. Dinko Begušić

8. Odjel kemijskog inženjerstva Tajnica: prof. dr. sc. Vesna Tomašić

Zamjenik tajnikce: prof. dr. sc. Damir Kralj

9. Odjel komunikacijskih sustava Tajnik: prof. dr. sc. Davor Bonefačić

Zamjenica tajnika: prof. dr. sc. Snježana Rimac-Drlje

10. Odjel prometa Tajnik: prof. dr. sc. Hrvoje Gold

Zamjenik tajnika: prof. dr. sc. Mario Anžek

11. Odjel rudarstva i metalurgije Tajnica: prof. dr. sc. Biljana Kovačević-Zelić

Zamjenik tajnice: prof. dr. sc. Gordan Bedeković

12. Odjel strojarstva i brodogradnje Tajnik: Prof. dr. sc. Željko Domazet

Zamjenik tajnika: Prof. dr. sc. Antun Galović

13. Odjel sustava i kibernetike Tajnik: prof. dr. sc. Mario Cifrek

Zamjenik tajnika: Prof. dr. sc. Bojan Jerbić

14. Odjel tekstilne tehnologije Tajnica: prof. dr. sc. Edita Vujasinović      

Zamjenica tajnice: prof. dr. sc.Tanja Pušić

 

 

ODBOR ZA NAGRADE

PREDSJEDATELJ ODBORA

1. Prof. dr. sc. Bojan Jerbić

Članovi

2. Prof. dr. sc. Drago Šubarić

3. Prof. dr. sc. Dražen Aničić

4. Prof. dr. sc.  Stanislav Bolanča

5. Prof. dr. sc. Marko Rogošić

6. Prof. dr. sc.  Sonja Grgić

7. Prof. dr. sc. Trpimir Kujundžić

8. Prof. dr. sc. Zvonko Dragčević

9. Prof. dr. sc. Dubravko Rogale (po funkciji)

10. Prof. dr. sc. Krešimir Ćosić

 

ODBOR ZNANSTVENOG FONDA

PREDSJEDATELJ ODBORA

  1. Prof. dr. sc. Željko Tomšić

Članovi:

  1. Prof. dr. sc. Vesna Lelas
  2. Prof. dr. sc. Zvonko Dragčević
  3. Prof. dr. sc. Bojan Jerbić (po funkciji)
  4. Prof. dr. sc. Siniša Srbljić

 

ODBOR ZA SURADNJU S GOSPODARSTVOM I REGIONALNU SURADNJU

PREDSJEDATELJ ODBORA

  1. prof. dr. sc. Nedjeljko Perić

Članovi

  1. Prof. dr. sc. Damir Ježek
  2. Prof. dr.sc. Niko Malbaša
  3. Prof. dr. sc. Nevenka Ožanić
  4. Prof. dr. sc. Marin Milković
  5. Prof. dr. sc. Damir Kralj
  6. Prof. dr. sc. Tanja Pušić
  7. Prof. dr. sc. Slavko Krajcar

 

ODBOR ZA MEĐUNARODNU SURADNJU

PREDSJEDATELJ ODBORA

  1. Prof. dr. sc. Nikola Čavlina

Članovi

  1. Prof. dr. sc. Vladimir Mrša
  2. Prof. emer. dr. sc. Dubravka Bjegović
  3. Prof. dr. sc. Bruno Zelić
  4. Prof. dr. sc. Biljana Kovačević-Zelić
  5. Prof. emer. dr. sc. Ana Marija Grancarić
  6. Prof. dr. sc. Karolj Skala

 

ODBOR ZA ETIKU

PREDSJEDATELJICA ODBORA

  1. Prof. dr. sc. Edita Vujasinović

Članovi

  1. Prof. dr. sc. Srečko Pegan
  2. Prof. dr. sc. Ivica Grbac
  3. Prof. dr. sc. Miljenko Lapaine
  4. Prof. dr. sc. Darko Babić
  5. Prof. dr. sc. Gordan Bedeković
  6. Prof. dr. sc. Ivan Petrović
  7. Prof. dr. sc. Emil Hnatko

 

Na Skupštini su dodijeljene diplome o članstvu novim članovima Akademije, novim emeritusima Akademije i predstavnicima novih podupirućih članova Akademije, koje je u prethodnom razdoblju potvrdilo Predsjedništvo Akademije.

 

U status emeritusa Akademije promaknuti su:

 

Odjel arhitekture i urbanizma

  • Prof. dr. sc. Sonja Jurković            

Odjel elektrotehnike i elektronike

  • Prof. dr. sc. Vesna Roje

Odjel građevinarstva i geodezije

  • Prof. dr. sc. Mate Sršen
  • Prof. dr. sc. Davorin Kovačić
  • Prof. emer. dr. sc. Dubravka Bjegović

Odjel grafičkog inženjerstva

  • Prof. emer. dr. sc. Vilko Žiljak
  • Prof. dr. sc. Stanislav Bolanča

Odjel informacijskih sustava

  • Prof. dr. sc. Nikola Bogunović

Odjel prometa

  • Prof. dr. sc. Vesna Cerovac

Odjel rudarstva i metalurgije

  • Prof. dr. sc. Anto Markotić
  • Prof. dr. sc. Branko Salopek

Odjel tekstilne tehnologije

  • Prof. dr. sc. Ružica Čunko            
  • Prof. dr. sc. Đurđica Parac Osterman

 

U status člana Akademije unaprijeđeni su:

 

Odjel arhitekture i urbanizma

  • Prof. dr. sc. Bojan Baletić                        

Odjel elektrotehnike i elektronike

  • Prof. dr. sc. Ivica Pavić          

Odjel građevinarstva i geodezije

  • Prof. dr. sc. Ante Munjiza                        

Odjel grafičkog inženjerstva

  • Prof. dr. sc. Marin Milković            
  • Prof. dr. sc. Klaudio Pap                        

Odjel informacijskih sustava

  • Prof. dr. sc. Siniša Srbljić                        

Odjel tekstilne tehnologije

  • Prof. dr. sc. Edita Vujasinović  
  • Prof. dr. sc. Darko Ujević                          

 

Tijekom trajanja Skupštine provedeno je tajno glasanje te su izabrani novi suradnici Akademije (31) i novi međunarodni članovi Akademije (2), kojima su uručene diplome o članstvu.

Za suradnike Akademije izabrani su:

-u Odjel arhitekture i urbanizma:

  • Prof. dr. sc. Nenad Lipovac
  • Prof. dr. sc. Karin Šerman

-u Odjel bioprocesnog inženjerstva:

  • Prof. dr. sc. Verica Dragović Uzelac
  • Prof. dr. sc. Jadranka Frece
  • Prof. dr. sc. Mirjana Hruškar
  • Prof. dr. sc. Blaženka Kos

-u Odjel elektrotehnike i elektronike:

  • Izv. prof. dr. sc. Damir Žarko
  • Prof. dr. sc. Slavko Vujević
  • Prof. dr. sc. Adrijan Barić
  • Prof. dr. sc. Drago Žagar
  • Prof. dr. sc. Viktor Sučić

-u Odjel energijskih sustava:

  • Prof. dr. sc. Igor Kuzle
  • Prof. dr. sc. Zvonimir Guzović

-u Odjel građevinarstva i geodezije:

  • Prof. emer. dr. sc. Bernardin Peroš
  • Izv. prof. dr. sc. Ranko Biondić
  • Izv. prof. dr. sc. Mladen Zrinjski

-u Odjel grafičkog inženjerstva:

  • Prof. dr. sc. Nikola Mrvac

-u Odjel informacijskih sustava:

  • Prof. dr. sc. Neven Vrček

-u Odjel kemijskog inženjerstva:

  • Prof. dr. sc. Nenad Bolf
  • Prof. dr. sc. Ante Jukić
  • Prof. dr. sc. Stanislav Kurajica

-u Odjel komunikacijskih sustava:

  • Prof. dr. sc. Nikša Burum
  • Doc. dr. sc. Irena Galić
  • Izv. prof. dr. sc. Miroslav Joler
  • Doc. dr. sc. Mario Muštra
  • Izv. prof. dr. sc. Radovan Zentner

-u Odjel strojarstva i brodogradnje:

  • Prof. dr. sc. Zoran Lulić
  • Prof. dr. sc. Lidija Ćurković
  • Izv. prof. dr. sc. Igor Karšaj

-u Odjel sustava i kibernetike:

  • Prof. dr. sc. Stjepan Bogdan

-u Odjel tekstilne tehnologije:

  • Izv. prof. dr. sc. Snježana Firšt Rogale

 

Za nove međunarodne članove Akademije izabrani su:

 

-u Odjel energijskih sustava:

  • Prof. dr. sc. Bojan Petrović

-u Odjel strojarstva i brodogradnje:

  • Univ.-Prof. Dipl.-Ing. Dr. mont. Clemens Holzer

 

Na Skupštini su dobitnicima dodijeljene Nagrade Akademije za 2016. godinu:

 

Nagrada za životno djelo „Moć znanja“        

  • Prof. dr. sc. Đurđa Vasić-Rački

 

Godišnja nagrada „Rikard Podhorsky“          

  • Prof. dr. sc. Jurislav Babić

 

Nagrada mladom znanstveniku „Vera Johanides“ (za znanost)

  • Doc. dr. sc. Ines Banjari
  • Doc. dr. sc. Alan Jović
  • Dr. sc. Daniel Hofman

 

Nagrada mladom znanstveniku „Vera Johanides“ (za gospodarstvo)

  • Dr. sc. Martina Hrkovac

 

Svima prisutnima na Skupštini podijeljene su nove publikacije Akademije:

  • glasnici na hrvatskom i engleskom jeziku „Engineering Power“ Vol. 12(1) 2017 i dvobroj „Tehničke znanosti“ Vol. 21(1) 2017 / „Engineering Power“ Vol. 12(2) 2017;
  • Zbornik sažetaka Okruglog stola Akademije „Stanje i budućnost tehničkih i biotehničkih znanosti u Hrvatskoj u 21. stoljeću“;
  • „Godišnjak Akademije tehničkih znanosti Hrvatske 2016.“.

 

DSC_0606 DSC_0607 DSC_0608 DSC_0609 DSC_0610 DSC_0611 DSC_0613 DSC_0614 DSC_0593 DSC_0596 DSC_0598 DSC_0599 DSC_0600 DSC_0601 DSC_0603 DSC_0605 DSC_0561 DSC_0566 DSC_0571 DSC_0575 DSC_0577 DSC_0578 DSC_0580   DSC_0588 DSC_0589 DSC_0592  DSC_0539 DSC_0541 DSC_0542 DSC_0543 DSC_0546 DSC_0549 DSC_0551 DSC_0553 DSC_0558 DSC_0514 DSC_0516 DSC_0519 DSC_0524  DSC_0529  DSC_0532 DSC_0536 DSC_0497 DSC_0498 DSC_0499 DSC_0502 DSC_0503 DSC_0507  DSC_0512 DSC_0485 DSC_0486 DSC_0487 DSC_0488 DSC_0489 DSC_0491 DSC_0493  DSC_0496   DSC_0483 DSC_0484 DSC_0758 DSC_0762 DSC_0735  DSC_0750  DSC_0756 DSC_0726 DSC_0727 DSC_0728 DSC_0729 DSC_0732 DSC_0734 DSC_0719 DSC_0720 DSC_0721 DSC_0722 DSC_0723 DSC_0724 DSC_0718 DSC_0703 DSC_0704 DSC_0705 DSC_0706 DSC_0707 DSC_0713 DSC_0714 DSC_0715 DSC_0716 DSC_0717 DSC_0686 DSC_0687 DSC_0689 DSC_0691 DSC_0693 DSC_0695 DSC_0697 DSC_0698 DSC_0701 DSC_0702 DSC_0673 DSC_0675 DSC_0676 DSC_0677 DSC_0678 DSC_0679 DSC_0680 DSC_0681 DSC_0682 DSC_0683 DSC_0684 DSC_0657 DSC_0658 DSC_0659 DSC_0661 DSC_0662 DSC_0663 DSC_0664 DSC_0667 DSC_0668 DSC_0669 DSC_0670 DSC_0671 DSC_0644 DSC_0645 DSC_0646 DSC_0647 DSC_0648 DSC_0649 DSC_0651 DSC_0653 DSC_0654 DSC_0655 DSC_0656 DSC_0626 DSC_0628 DSC_0629 DSC_0630 DSC_0631 DSC_0632 DSC_0633 DSC_0634 DSC_0636 DSC_0637 DSC_0638 DSC_0640 DSC_0641 DSC_0642 DSC_0643 DSC_0615 DSC_0617 DSC_0618 DSC_0619 DSC_0620 DSC_0621 DSC_0622 DSC_0623 DSC_0625